Üyelik Girişi
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret34323

Mahallemiz

MAHALLEMİZİN TARİHÇESİ

Bu ovadaki arazi sahipleri  Hacı Mehmet köylüleri ile Safran Köylüleriydi. Meyvecilikle geçimlerini sağlıyorlardı.

Şimdiki Ali Şener caddesinin olduğu yer eski su değirmeninin yoluydu. Bu yol şimdiki KİPA’nın olduğu yere bağlanıyordu. Su değirmeninin olduğu yerde, şimdi Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı binası bulunmaktadır. Ayrıca hali hazırda Dere mahallesine bağlantıyı sağlayan eski betonarrme köprü ile de Safran köyüne ulaşım sağlanıyordu. 

Hacımehmet ovasında tamamen meyve bahçeleri vardı. Her türlü meyva yetişirdi. Ekseriyetle Meşhur Yalova elması yetiştiriliyordu. Gelir iyi olduğu için burada araziler değerliydi. Aynı paraya sahilden buranın iki katı arazi alınırdı.

Meyve üretiminin büyük bir kısmı Irak ve İran gibi ülkelere ihraç ediliyordu. İran - Irak Savaşının başlamasıyla İhracat durdu. Üretilen ürüne dış Pazar bulunamayınca, İç pazara yönelindi. Ürünün Bozulmadan muhafazası için soğuk Hava Depoları yapıldı. Buralarda bekletilip iç piyasaya sürüldü. Ancak Buzhanelerde  yer bulunamıyordu.  Maliyet arttı kar oranı düştü ve git gide üretim azaldı. Elma bahçelerinin olduğu yerlere İlk olarak Anadolu Kooperatifi yapıldı, devamında süratle kooperatifler yapılmaya başlandı, sulama kanalları yapılaşma nedeniyle bozulduğundan bahçeler su verilemiyordu, Bahçe sahipleri konut karşılığı  arazilerini satmaya başladı.

Çok hızlı ve denetimsiz yapılaşma sonucunda, 17 Ağustos 1999 tarihindeki depremde bu Ova’da çok ev yıkıldı. Can ve Mal  kaybı oldu. Şimdi mahallemizde konut yapımı tekrar hızlandı."Tarih tekerrürden ibarettir" demişler, ancak inşallah mahallemizde tekerrür etmeyecek, Çünkü Zemin etütleri jeoloji mühendislerince (sondajla) yapılıyor. Yapı denetim şirketleri kuruldu, bunlar inşaatları denetliyor. Müteahitler de öncelikle  bozuk olan inşaat temellerine kamyonlarla taş dökerek temelin oturacağı zemini sağlamlaştırıp, sonra bodrum katlı, radyan temeller üzerine kalın ve sık döşenmiş demirlerle sağlam binalarını inşa ediyorlar. İnşallah denetim ve kontroller ticari kaygılardan uzak bir şekilde, hep böyle titizlikle yapılır da eskiye dönülmez. Mahallemiz ve Yalova'da  benzer bir depreme hazırlıksız yakalanmaz. 

 

HACIMEHMET OVASININ YALOVA BELEDİYESİNE BAĞLANMASI SÜRECİ

2006 yılında TOKİ tarafından Hacı Mehmet Ovasında 1152 Konutlu site inşaatına başlanıldı. 2008 yılında konutlar bitirilerek hak sahiplerine teslim edildi.

Hacımehmet Köyü’nde bulunan TOKİ konutlarında, 2008 yılında Yalova belediyesine bağlanması talebiyle referandum yapıldı.  O dönemde TOKİ’de, seçmen olarak görülen 453 kişi oy kullandı. Geçerli oyların büyük bir bölümü de Yalova belediyesine bağlanmaya EVET dedi. Bunun üzerine Yalova Belediye Meclisinin 05.11.2008 tarih ve 343 sayılı kararıyla, “İlimiz, Merkez İlçe, Hacı Mehmet köyü (TOKİ) konutlarının bulunduğu alanın, Hacı Mehmet köyüne uzak olması nedeniyle, Kazım Karabekir sınırlarına dahil edilmesi oy birliği ile kabul etti.”

Ancak bu duruma itiraz eden Hacımehmet Köylüleri “Bursa Bölge İdare Mahkemesine başvurarak,  yaptıkları itirazlarda, kararın siyasi olduğunu, 1152 Konutta 5000 kişinin oturduğunu, Referandumda oy kullanan (453 seçmenin) azınlığın, çoğunluğa (5.000 kişiye) hükmedemeyeceğini, referandum koşullarının oluşmadığını, belediyenin 2009 seçimlerini düşünerek böylesi bir siyasi karar aldığını öne sürdü. 

06 Mart 2009 tarihinde Bursa Bölge İdare Mahkemesinin verdiği kararla  “Hacımehmet  köyü sınırlarında bulunan TOKİ konutları ile bu mücavir alanda bulunan konutlarda oturanların Yalova Belediye sınarlarından çıkartılmasına ve burada seçmen olarak gözüken yaklaşık 2000 kişinin sadece muhtarlık ve il genel seçimlerinde oy kullanabileceği ve bu bölgenin Hacımehmet Köyü sınırlarında olduğuna hükmetti.”

Bunun üzerine 06 Aralık 2009  pazar günü tekrar referandum yapıldı. Ticaret Lisesi'nde vatandaşlar oy kullandı. İl Seçim Kurulu nezaretinde yapılan referandumda oyların dağılımı da; 2999 seçmenin bulunduğu TOKİ konutlarındaki vatandaşlardan 1575'i oy kullandı. Oy kullanan vatandaşların 1480'i Yalova Belediyesi'ne bağlanmak istedikleri yönünde EVET oyu kullanırken, 76 vatandaş ise Hacımehmet köyüne bağlı kalmak istedi. 18 oy ise geçersiz sayıldı. Yalova'da TOKİ konutlarında yapılan referandumda sandıktan Yalova Belediyesi'ne bağlanma kararı çıktı.

 

 

ADNAN MENDERES MAHALLESİNİN KURULMA SÜRECİ

Yalova Belediye Meclisinin 02.11.2011 tarih ve 310 sayılı  kararı ile Şehit Ömer Faydalı Caddesi,  Ali Şener Caddesi ve Kurtuluş Caddesi arasında kalan alanın Kazım Karabekir Mahalle’sinden ayrılarak,  Adnan Menderes Mahallesi ismiyle yeni bir mahalle kurulmasına  oy çokluğu ile kabul edildi.

Yalova İl Seçim Kurulunun aldığı karar ile;   03 Haziran 2012 tarihinde muhtarlık ara seçimi yapıldı. Adnan Menderes Mahallesinin Muhtarlık seçimine üç aday katıldı.  Seçime katılan seçmenlerin geçerli oylarının  %50’si ile Kemal KAYA Yeni kurulan mahallenin İlk Muhtar Olarak seçildi.

Muhtar ve Aza’lar 06 Haziran 2012 tarihinde İl Seçim Kurulundan Mazbatalarını alarak göreve başladı. Yalova Belediye Başkanlığının “11.06.2012 tarih ve 2012 / M77.0.YAL.0.25.01” Sayılı Başkanlık Oluru ile Muhtarlık  hizmet binası yapılıncaya kadar, TOKİ Konutlarında bulunan Yalova Belediyesine ait “Rahmi Üstel Caddesi 143 ADA 1 Parsel ABA -9 B Blok Zemin Kat 78/2” no’lu konut Adnan Menderes Mahalle Muhtarlığına tahsis edildi.   Muhtarlıkça kendi imkanları ile  Bina boyanıp, temizletilerek, İçerisine gerekli olan bilgisayar, yazıcı, masa sandalye ile gerekli mefruşat döşenerek 13 Haziran 2012 tarihinde Mahalle Sakinlerine hizmet vermeye başlanıldı. Üretilen belgelere Muhtarlık mühür’ü gelinceye kadar Valilik Mahalli İdareler İl Müdürlüğünde mühürlendi. 04 Temmuz 2012 tarihinde İstanbul Darphane Müdürlüğünce basımı yapılarak gönderilen mühür teslim alınarak hizmet verilmeye devam ediliyor.

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.84304.8624
Euro5.67785.7005
Hava Durumu
Anlık
Yarın
21° 25° 17°